home
 
REGISTER NOW
 

Calendar

<September 2014>
SunMonTueWedThuFriSat
31

1

Event : 9-1-14: Holiday - Labor Day
 Time: 01/09/2014 - 01/09/2014

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Event : Artist Talk and Reception September 2014
 Time: 18/09/2014 - 18/09/2014

19

20

21

22

23

24

25

Event : Automation and Production Technology program - Open House and Employer Forum
 Time: 25/09/2014 - 25/09/2014

26

Event : 9-26-14: Graduation Application Deadline
 Time: 26/09/2014 - 26/09/2014

27

28

29

Event : Artist Series - Hot Club San Francisco
 Time: 29/09/2014 - 29/09/2014

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Event : Artist Series - Jaimee Paul
 Time: 09/10/2014 - 09/09/2014

10

Event : Artist Series - Jaimee Paul
 Time: 10/10/2014 - 09/09/2014

11

NFCC Announces Spring Graduates

North Florida Community College awarded 72 students with degrees or certificates at the conclusion of its Spring Term 2014. Graduates were honored at NFCC’s Spring 2014 Commencement Ceremony on May 6 at Van H. Priest Auditorium. The Honorable Richard “R.B.” Davis Jr., County Court Judge for Bradford County and former NFCC District Board of Trustees Member, was guest speaker at the commencement ceremony.
 
NFCC is proud to recognize its Spring 2014 graduates and applauds their accomplishments. NFCC’s Spring 2014 graduates are:

MADISON COUNTY

 

 

 

 

NAME

 

 

 

DEGREE / CERTIFICATE

HONORS

Shannon

 

Dennis

 

Associate in Arts Degree

 

Deondra

Ladre

Lee

 

Associate in Arts Degree

 

Lacey

 

Clayton

 

Associate in Arts Degree - Business Emphasis

Summa Cum Laude

Michele

Denise

Dansey

 

Child Care Center Management Specialization (Certificate)

 

Connor

Elizabeth

Ginn

 

Associate in Arts Degree

Cum Laude

Chelsea

Irene

Hanners

 

Associate in Arts Degree

 

Jamie

L.

McHargue

 

Associate in Science - Business Administration and Management

 

Jamie

L.

McHargue

 

Business Operations - Management Specialization (Certificate)

 

Sara

E.

Ashley

 

Associate in Arts Degree

 

Kamecia

Shan'tell

Davis

 

Associate in Arts Degree

 

Matthew

A.

Day

 

Associate in Arts Degree

 

Alyssa

D.

Kinsey

 

Associate in Arts Degree

 

Laterrian

Terrell

McDaniel

 

Associate in Arts Degree

Cum Laude

Tanya

Jean

Terry

 

Associate in Arts Degree

 

Joshua

Lee

Williams

 

Associate in Arts Degree

 

Wendell

M.

Williams

Jr.

Associate in Arts Degree

 

Ashley

 

Killingsworth

 

Associate in Arts Degree - Nursing Emphasis

Magna Cum Laude

Christopher

Paul

Jones

 

Criminal Justice Law Enforcement Recruit (Certificate)

High Honors

AlFonso

D.

Frazier

 

Business Operations - Retail Management Specialization (Certificate)

 

Miranda

 

Mulkey

 

Digital Media / Multimedia Technology - Production Specialization (Certificate)

 

Angel

 

Cherry

 

Early Childhood Education - Preschool Specialization (Certificate)

High Honors

Bernice

 

Williams

 

Early Childhood Education - Preschool Specialization (Certificate)

High Honors

Ashley

 

Hollingsworth

 

Associate in Arts Degree

 

Kelsey

 

Varn

 

Associate in Arts Degree

 

Rachel

 

Klinesmith

 

Human Resources Administrator (Certificate)

 

Traci

Gilmore

Bull

 

Digital Media / Multimedia Technology - Production Specialization (Certificate)

High Honors

 

 

 

 

 

 

HAMILTON COUNTY

 

 

 

 

NAME

 

 

 

DEGREE / CERTIFICATE

HONORS

Justin

 

Hughes

 

Associate in Arts Degree

 

Wade

Benjamin

Norris

III

Associate in Arts Degree

Summa Cum Laude

MARIA

D.

Nuñez

 

Associate in Arts Degree

 

Danielle

 

Muzzey

 

Child Care Center Management Specialization (Certificate)

 

Yolanda

 

Gallegos

 

Early Childhood Education - Preschool Specialization (Certificate)

 

 

 

 

 

 

 

JEFFERSON COUNTY

 

 

 

 

NAME

 

 

 

DEGREE / CERTIFICATE

HONORS

Mandy

 

Holley

 

Associate in Arts Degree

Summa Cum Laude

Victoria

 

Holley

 

Digital Media / Multimedia Technology - Authoring Specialization (Certificate)

Highest Honors

Alexandra

 

Brookins

 

Associate in Arts Degree

Cum Laude

Sara

Danielle

MacDonald

 

Associate in Arts Degree

Magna Cum Laude

Jonathan

Marshall

Walker

 

Associate in Arts Degree

 

 

 

 

 

 

 

SUWANNEE COUNTY

 

 

 

 

NAME

 

 

 

DEGREE / CERTIFICATE

HONORS

Amanda

 

Bartley-Ramirez

 

Associate in Arts Degree

 

Ciera

Chanel

Cole

 

Associate in Arts Degree

 

Joshua

 

Fullbright

 

Associate in Arts Degree

 

Lindsey

Lorraine

Garland

 

Associate in Arts Degree

Magna Cum Laude

Emi

Lee

Wainwright

 

Associate in Arts Degree

Summa Cum Laude

Jonathan

C.

Bolick

 

Associate in Arts Degree - Business Emphasis

Summa Cum Laude

Sarah

Elizabeth

Perez

 

Associate in Arts Degree - Education Emphasis

 

Susan

Elizabeth

Rodriguez

 

Emergency Medical Technician / EMT-B (Certificate)

Highest Honors

Daniel

Jordan

Watson

 

Criminal Justice Law Enforcement Recruit (Certificate)

Honors

Marcus

D.

Hunter

 

Networking Technology - CISCO-CCNA (Certificate)

 

Sasha

 

Schmalried

 

Digital Media / Multimedia Technology - Authoring Specialization (Certificate)

 

Derek

G.

Holton

 

Criminal Justice Law Enforcement Recruit (Certificate)

Highest Honors

Christopher

D.

Curtis

 

Associate in Arts Degree

Cum Laude

 

 

 

 

 

 

LAFAYETTE COUNTY

 

 

 

 

NAME

 

 

 

DEGREE / CERTIFICATE

HONORS

Katrina

MaryAnne

Handson

 

Associate in Arts Degree

Cum Laude

Ashlin

Hannah

Morgan

 

Associate in Arts Degree

Summa Cum Laude

James

Thompson

Tice

 

Associate in Arts Degree - Education Emphasis

 

Dustin

 

Hart

 

Emergency Medical Technician / EMT-B (Certificate)

 

 

 

 

 

 

 

TAYLOR COUNTY

 

 

 

 

NAME

 

 

 

DEGREE / CERTIFICATE

HONORS

Caitlin

 

Bogart

 

Associate in Arts Degree

Magna Cum Laude

John

 

Carter

 

Associate in Arts Degree

 

Kaylee

 

Denmark

 

Associate in Arts Degree

Summa Cum Laude

Melanie

Morgan

McAfee

 

Associate in Arts Degree

 

Pamela

James

Mitchell

 

Associate in Arts Degree

 

Tiffany

Marie

Slaughter

 

Associate in Arts Degree

 

James

F.

Taylor

 

Associate in Arts Degree

 

Justin

Eli

Walker

 

Associate in Arts Degree - Business Emphasis

Summa Cum Laude

Christina

 

Jackson

 

Associate in Science - Early Childhood Education

Highest Honors

Samuel

 

Whitfield

 

Digital Media / Multimedia Technology - Authoring Specialization (Certificate)

 

Marcy

 

Freeman

 

Early Childhood Education - Preschool Specialization (Certificate)

Highest Honors

 

 

 

 

 

 

HILLSBOROUGH COUNTY - RIVERVIEW

 

 

NAME

 

 

 

DEGREE / CERTIFICATE

HONORS

Alexandrea

 

Thompson

 

Associate in Arts Degree

 

 

 

 

 

 

 

LEON COUNTY - TALLAHASSEE

 

 

 

NAME

 

 

 

DEGREE / CERTIFICATE

HONORS

Natasha

 

Washington

 

Associate in Arts Degree

 

Bradley

 

Donaldson

 

Emergency Medical Technician / EMT-B (Certificate)

Highest Honors

Michael

 

Johnson

 

Emergency Medical Technician / EMT-B (Certificate)

 

Kristi

Marie

Uzzell

 

Emergency Medical Technician / EMT-B (Certificate)

Highest Honors

Alan

 

Camper

 

Criminal Justice Law Enforcement Recruit (Certificate)

Highest Honors

Kendrick

 

Gavin

 

Criminal Justice Law Enforcement Recruit (Certificate)

High Honors

 

 


Webmaster
325 NW Turner Davis Dr. Madison, FL 32340 850.973.2288 or 866.937.6322